Ogrodzenie od strony drogi – aspekty prawne
Jeśli nasza posesja graniczy z drogą gminną lub powiatową to co prawda możemy się zgodnie z prawem ogrodzić, ale nie każde ogrodzenie możemy postawić. Dopuszczalne formy ogrodzeń opisuje dokładniej prawo budowlane. Aby dobrze ogrodzić naszą posiadłość musimy spełnić określone wymagania. W poniższym artykule podpowiemy co i jak można zrobić, by nasze ogrodzenie było postawione zgodnie z prawem.
Czy są ogrodzenia, które nie wymagają zezwoleń? Jeśli tak to jakie?
Niektóre typy ogrodzeń nie wymagają zgody urzędu. Po pierwsze, ogrodzenie nie jest wyższe niż 2,2 metra. Nie ma w nim również elementów ostrych poniżej 1,8 metra. Takie ogrodzenia są dopuszczane do budowy. Co ważne, nisko umieszczone elementy ostre mogą być niebezpieczne dla postronnych ludzi i zwierząt. Co wydaje się oczywiste, ale warto podkreślić – Płot na żadnym ze swoich odcinków nie może przekraczać granicy działki na której go stawiamy. Ogrodzenie powinno się znajdować w pewnej odległości od drogi. W przypadku drogi gminnej to 6 metrów, a od wojewódzkiej lub powiatowej 8 metrów.
Jakie pozwolenia są wymagane dla ogrodzeń przy drodze?
Jeśli nie spełniamy wcześniejszych wymogów, musimy zgłosić budowę ogrodzenia do urzędu gminy lub miasta. W urzędzie mogą wymagać przedstawienia szkiców i planów naszego ogrodzenia. Budowa bez odpowiedniego zgłoszenia może być wzięta za samowolkę budowlaną. Samowolka budowlana może skutkować otrzymaniem grzywny.
W planie zagospodarowania przestrzennego w odpowiedniej gminie lub mieście będą zawarte wszystkie lokalne wymagania dotyczące stawiania ogrodzenia. Często zdarza się, że miasto lub gmina mają własne przepisy precyzujące planu zagospodarowania przestrzennego. Powinniśmy sprawdzić, czy budowa naszego ogrodzenia jest możliwa zanim przystąpimy do budowy.
Jednym z popularnych rodzajów ogrodzeń jest ogrodzenie panelowe. Ma ono duży prześwit i nie ogranicza widoczności, jest to ważna cecha w posesjach przy skrzyżowaniach lub przy zakrętach. Warto zbudować wtedy ogrodzenie ażurowe, zwiększy to bezpieczeństwo kierowcom pokonującym ten odcinek drogi lub skrzyżowania. Jeśli nasze ogrodzenie nie jest narożne to bez dylematów możemy dodać do ogrodzenia panelowego maty lub taśmy, które zasłonią naszą działkę.
Jak poradzić sobie z bramą i furtką przy drodze gminnej?
Co i jak zrobić gdy chcemy postawić bramę z furtką przy drodze gminnej. Jeśli chodzi o bramę, to nie powinna ona być węższa niż 2,4 metra. Standard to szerokość wjazdu 4 metry. Co do furtki to przyjmuje się szerokość 0,9 lub 1 metr. Dodatkowo skrzydła bramy i furtki powinny się otwierać do środka posesji.
Mam nadzieję, że powyższy artykuł okazał się pomocny. Zawarliśmy w nim garść informacji o tym, jak ogrodzić się od strony drogi w Polsce.