Ogrodzenie pastwisk dla zwierząt siatką leśną
Właściciele dużych i mniejszych stad, zwierząt o różnej wielkości często spotykają się z problemami związanymi z efektywnym i tanim ogrodzeniem pasących się stad. Konieczność budowy ogrodzenia może być wywołana kilkoma czynnikami. Niepożądany kontakt zdrowych hodowlanych zwierząt z chorymi dzikimi osobnikami może doprowadzić do choroby i nawet śmierci wśród hodowanych zwierząt. Kolejny problem to trzymanie stada w określonym miejscu – ogrodzenie skutecznie ograniczy przemieszczanie się stada. W dodatku w ostatnich latach zauważamy tendencję wśród dzikich zwierząt, polegającą na zbliżaniu się do zabudowań ludzkich i tym samym także hodowli. To zwiększa ryzyko wystąpienia szkód w naszych stadach.
Stosunkowo proste do wykonania i ekonomiczne rozwiązanie – ogrodzenie z siatek leśnych
Występuje kilka rodzajów siatek leśnych, są siatki przeznaczone dla mniejszych i większych zwierząt. Owce, konie, krowy, daniele czy kury – Wybór zależy od rodzaju zwierzęcia, w naszym artykule zaproponujemy najtańsze, szybkie w wykonaniu ogrodzenie wykonane z siatki leśnej. Mamy tutaj kilka zalet, wartych wymienienia:
- Niska cena ogrodzenia dla zwierząt (w porównaniu do innych ogrodzeń) – siatka leśna to najtańsze ogrodzenie z wszystkich najpopularniejszych.
- Trwałość ogrodzenia – jeśli słupki będą dobrze osadzone i odporne na korozję lub próchnienie, ocynkowana siatka leśna posłuży nam przez wiele lat.
- Dostępność wysokości siatki nawet do dwóch metrów – żadne duże zwierzę nie przeskoczy ogrodzenia. Możemy tutaj mówić na przykład o danielach. Niższe siatki mogą być stosowane do grodzenia stad owiec.
- Łatwość montażu ogrodzenia – w zależności od użytych słupków potrzebujemy jedynie skobli (do słupków drewnianych) lub, jeśli kupujemy metalowe słupki do siatek leśnych – nie potrzebujemy żadnych akcesoriów. Siatka leśna jest najczęściej pakowana w odcinkach po 50 metrów bieżących, tak więc łatwiej jest nam ogrodzić duże połacie terenu.
Charakterystyka siatek leśnych do grodzenia pastwisk i wybiegów
Warto wymienić tutaj kilka popularnych wysokości i podać ogólną charakterystykę siatek leśnych dobrych do ogradzania różnych rodzajów zwierząt. Siatki leśne występują w różnych wysokościach. Od najniższych – jeden metr wysokości aż do siatek o wysokościach 2 metrów i więcej. Warto zaznaczyć, że siatki leśne różnią się między sobą zagęszczeniem drutów, mamy tutaj kilka cech, na które warto zwrócić uwagę:
- Wysokość siatki leśnej
Od jednego metra do dwóch i więcej. Najczęstsze wysokości to 100,120,150,160 i 200 cm. - Grubość drutu
Tutaj mamy bardzo ważną cechę, mającą wpływ na cenę i wytrzymałość siatki. Najcieńsze druty najczęściej mają średnicę około 1.6/2.0 mm (Druty wewnętrzne i druty krańcowe poziome) Potem mamy masywniejsze siatki o grubościach około : 2.0/2,5 mm. Występują jeszcze grubsze siatki, ale najczęściej grubsze są tylko druty krańcowe, wewnętrzne mają zwykle grubość 2 mm. Grubość użytego drutu ma duży wpływ na cenę siatki. Ze względu na większą odporność i wytrzymałość – polecamy siatki z grubszego drutu, będą one odporniejsze na działania zwierząt. - Zagęszczenie siatki leśnej
Najczęściej wybór rodzaju zagęszczenia w siatkach leśnych zaczyna się od wysokości 160 cm. Siatki leśne są najczęściej opisywane trzema cyframi wysokość/ilość drutów poziomych/odstęp między drutami pionowymi. Mamy więc na przykład siatkę 160/23/15 te cyfry mówią nam, że siatka ma wysokość 160 centymetrów, ma 23 druty poziome co 15 centymetrów. Wymiar najmniejszego oczka w takiej siatce to 5X15 centymetrów. Im wyżej, tym oczka są większe: 10X15, 20X15. Musimy więc zastanowić się, czy chcemy siatkę gęstą, czy nie. Zależy to od zwierząt, którym chcemy przygotować pastwisko/wybieg. Na przykład dla kur polecamy wymienioną siatkę (160/23/15) jest ona gęsta i żadna kura przez nią nie przejdzie. - Zagęszczenie drutów pionowych
Mamy tutaj głównie dwa rodzaje siatki leśnej. W siatce standardowej druty pionowe są rozmieszczone co 15 centymetrów. Ale są też siatki o drutach co 30 centymetrów. Dla dużych zwierząt może wystarczyć taka siatka, ale jest ona mniej popularna i trudniej dostępna.
Dobieramy słupki do ogrodzenia
Jeśli dobraliśmy już odpowiednią siatkę do naszych potrzeb, należy zdecydować się na rodzaj słupków. Mamy tutaj głównie dwa rodzaje: Słupki drewniane i słupki stalowe. trwalsze są jednak słupki stalowe. Są one najczęściej ocynkowane, a więc zabezpieczone przed korozją. Słupki drewniane niestety posiadają słaby punkt zaraz przy ziemi, gdzie jest wilgotniej i drewno szybciej próchnieje. Można co prawda zabezpieczyć dodatkowo słupki drewniane, ale jest to długie i męczące zadanie. Dlatego ze względu na wytrzymałość i mniejszą ilość pracy zdecydowanie polecamy słupki stalowe. W dodatku, słupki stalowe są lżejsze.
Słupki powinny być w odległości około 3 metrów od siebie, wtedy uzyskamy optymalną sztywność i wytrzymałość ogrodzenia. Można je wkopać, ale polecamy jednak zastosować metodę betonowania słupków. Będą one stać mocno w betonie i nie będą się ruszać, jak może się to zdarzać w przypadku tylko wkopywania ich w ziemię. Wtedy będziemy pewni, że wyznaczone tereny na pastwiska lub wybiegi będą dobrze ogrodzone na wiele lat.
Słupki należy wkopywać na głębokość pół metra w ziemię – na tyle też słupek powinien być zatopiony w betonie.
Ostatni etap – stawiamy ogrodzenie i rozwiązujemy problem szkód wywoływanych przez dzikie zwierzęta, oraz ograniczamy przestrzeń, po której przemieszczają się nasze stada.
Dobrze postawione ogrodzenie z siatki leśnej, która jest ocynkowana, na stalowych i ocynkowanych słupkach będzie nam służyć przez wiele lat. Rozwiązujemy w sposób trwały problem dzikich zwierząt i rozchodzenia się naszych stad. Do postawionych, zabetonowanych słupków montujemy siatkę leśną i montaż ogrodzenia naszego pastwiska lub zagrody dla zwierząt jest skończony. Jest to zdecydowanie najszybsze, najtańsze i najlepsze rozwiązanie spośród popularnie dostępnych rozwiązań, które może służyć również do ogradzania różnych innych obszarów – na przykład jako ogrodzenie sadu.
Do grodzenia zwierząt można także używać innych typów siatek, w zależności od naszych potrzeb. Oprócz siatek leśnych możemy zastosować siatki klasyczne ślimakowe ocynkowane o dużym oczku (70X70 mm). Możemy też zdecydować się na zastosowanie jedynie drutu kolczastego.