Siatki tkane stalowe – główne rodzaje i zastosowania siatek z małymi oczkami
Odpowiedzmy na początek na pytania: jak produkowana jest siatka tkana i jaka może być jej struktura? Siatki tkane są stosunkowo proste w produkcji. Ich struktura jest bardzo podobna do tkaniny. Ten splot jest nazywany splotem prostym (płóciennym). Gdy więc spojrzymy na siatkę o grubym drucie i dużym oczku z łatwością rozpoznamy ten rodzaj splotu i jak bardzo jest on podobny do splotów w tkaninach. Siatki tkane są produkowane w odpowiednich maszynach mogących odpowiednio przeplatać drut.
Sprawdźmy najbardziej popularne surowce, z których produkowane są siatki tkane dostępne w naszym sklepie.
Rodzaje metali i stali, z których produkowane są siatki tkane:
Siatki tkane ze stali zwykłej, drut goły (Czarny)
Najbardziej podstawowy typ siatki tkanej jest wykonany z drutu gołego, bez powleczenia. To znaczy, że można go później we własnym zakresie pokryć żądaną powłoką. Jako część większej konstrukcji siatka tkana czarna może być z powodzeniem cynkowana bądź malowana. Jest to duża zaleta. Najmniejsze oczka dostępne w naszym sklepie mają wielkość 1 mm. Największe zaś to 4 mm. Warto dodać, że im mniejsze oczko siatki, tym cieńszy drut został użyty do jej produkcji.
Siatki tkane ze stali zwykłej, drut ocynkowany
Siatki tkane mogą być z łatwością produkowane z drutu już ocynkowanego. To znaczy, że siatka jest już zabezpieczona antykorozyjnie. Możemy, we własnym zakresie taką siatkę pomalować farbą do powierzchni ocynkowanych. Siatka zyska żądany kolor i dodatkową warstwę ochronną. Najmniejsze oczka dostępne w ofercie siatkowy.com mają 0,5 mm, największe oczko ma rozmiar 4 mm. Jest zasadą, że im mniejsze oczko, tym cieńszy drut w siatce.
Siatki tkane ze stali nierdzewnej, chromoniklowej gat. 304
Siatki tkane z drutu nierdzewnego posiadają właściwości takie jak stal nierdzewna. Najczęściej siatki tkane są produkowane ze stali gatunku 304. Siatka tego typu jest bardzo odporna na korozję. Zaszkodzić jej mogą jedynie duże zanieczyszczenia lub zasolenie środowiska. Siatki tkane ze stali nierdzewnej mogą mieć bardzo małe oczka i mogą być stosowane jako filtry w wielu gałęziach przemysłu. Najmniejsze oczka dostępne w naszym sklepie to odpowiednio 0,15 i 0,20 mm.
Tego typu siatki ze stali nierdzewnej są stosowane na przykład:
- w filtrach oleju i w filtrach wody technologicznej, chłodzącej i zasilającej. Głównie są potrzebne przez przemysł energetyczny
- odpylanie regranulatu w przemyśle budowlanym
- przemysł spożywczy – tutaj siatki o małym oczku filtrują w segmencie mleczarskim i cukrowym
- w oczyszczalniach ścieków i procesie odsalania wody morskiej
- przesiewanie i oczyszczanie potasu i fosforanów
Siatki tkane wykonane z drutu miedzianego
Siatki wykonane z metalu półszlachetnego mają takie same właściwości jak drut. W przypadku siatek miedzianych, które mogą mieć bardzo małe oczka ( 0,315 mm ) może to oznaczać dużą elastyczność. Siatki miedziane są bardzo często stosowane podczas naprawy zderzaków samochodach. Siatka okazuje się przydatna ze względu na swoją plastyczność.
Siatki mosiężne
Siatki mosiężne mają takie same właściwości, jak materiał z którego zostały wykonane. Nie są one dostępne w ofercie stałej naszego sklepu internetowego, ale prosimy o wysłanie zapytania na nasz email: zakupy@siatkowy.com i postaramy się żądaną siatkę dostarczyć.
Siatki tkane i siatki jednokarbowe – jaka jest różnica?
Obydwa rodzaje siatek – siatki tkane i siatki jednokarbowe są bardzo podobne. Ich struktura jest identyczna. Jednak siatki karbowane mają większe oczka i są wykonane z grubszego drutu. Są też najczęściej wykonywane na zamówienie w odpowiednich formatach.
Zapoznaliśmy się z popularnymi rodzajami siatek tkanych i możemy rozróżnić ich rodzaje. Na pewno znajdziemy siatkę odpowiadającą naszym potrzebom. Siatki tkane są najczęściej używane w przemyśle, ale często dokonują zakupu również osoby prywatne. Warto też wspomnieć o siatkach jednokarbowych – są identycznie splatane, ale są masywniejsze.