Co ile stawiać słupki w każdym z czterech popularnych typów ogrodzeń?

Back to Blog
Co ile metrów słupek w ogrodzeniu z siatki paneli

Co ile stawiać słupki w każdym z czterech popularnych typów ogrodzeń?

Ogrodzenie z siatki ślimakowej

Pierwsze omawiane ogrodzenie to klasyczne ogrodzenie z siatki ślimakowej. Jest to ogrodzenie trwałe, ale montaż wymaga wiedzy i planowania prac. Zaczynamy od wyliczenia potrzebnej ilości siatki oraz słupków. Słupki stawiamy co 2,5 metra. Na szczęście, nie musimy być tutaj super dokładni. Różnica w granicach 10 cm nie zrobi większej różnicy przy tym typie ogrodzenia. Ważne jest, aby zacząć montaż słupków od początkowych i narożnych.

W przypadku ogrodzenia z siatki klasycznej, ślimakowej musimy także zamontować podpory. Na słupku początkowym jedną, na narożnym i pośrednim po dwie. Zasada jest taka: Każdy słupek początkowy musi mieć podporę, tak samo każdy słupek narożny. Jak wyznaczyć, gdzie potrzebujemy pośrednich podpór? Dodatkowe słupki podporowe stawiamy co 25 metrów bieżących ogrodzenia. Słupki do ogrodzeń siatkowych są najczęściej okrągłe. Słupek pośredni ma najczęściej średnicę 48 mm, podpora zaś 38-42 mm.

Ogrodzenie panelowe systemowe

Drugim popularnym typem ogrodzenia jest ogrodzenie panelowe. Tutaj zasada jest inna, nie potrzebujemy podpór ani specjalnych słupków narożnych i pośrednich. Mamy tylko jeden rodzaj słupka – jest to najczęściej słupek systemowy z profilu 60X40. Ogrodzenie panelowe w zasadzie składa się z trzech elementów : słupka, paneli i obejm. Musimy tutaj dostosować odległości między słupkami do długości paneli. Najczęściej panel ma 2,5 metra długości – wtedy odległość między słupkami nieco zwiększamy 251-254 cm między słupkami pozwoli dobrze zamontować panele. Jeżeli panel ma inną długość – 3 metry, wtedy działamy podobnie 301-304 cm to pożądana odległość między słupkami.

Ogrodzenie z siatki zgrzewanej

Trzecim popularnym typem ogrodzenia jest ogrodzenie z siatki zgrzewanej. Tutaj podobnie jak w siatce ślimakowej nie musimy trzymać dokładnej odległości między słupkami. Ale nadal najlepiej stawiać je co 2,5 metra. Siatka zgrzewana nie wymaga wielu akcesoriów i jest lekkim rozwiązaniem. Jest prosta w montażu. Słupki z grzbietem bądź okrągłe powinny być wkopane właśnie co 2,5 metra by ogrodzenie było odpowiednio postawione. Siatka zgrzewana powinna się ładnie układać i nie zwisać jeżeli zastosujemy odpowiednie odległości.
Należy również pamiętać o podporach, słupki startowe i narożne powinny mieć odpowiednio jedną lub dwie podpory. Potrzebujemy także podpór na słupkach pośrednich – stawiamy je co 25 metrów bieżących.

Ogrodzenie leśne

Czwartym typem ogrodzenia jest ogrodzenie z siatki leśnej. Jest to najlżejsze ogrodzenie spośród wymienionych. Odległości między słupkami stosowany w tym ogrodzeniu to zazwyczaj 3 metry. Nie musimy być tak dokładni jak w przypadku ogrodzeń z paneli ogrodzeniowych. Nawet różnica 10-20 cm nie powinna sprawiać problemu. Nadal potrzebujemy podpór na słupkach startowych i narożnych. Podpory w słupkach pośrednich co 30 metrów.

Ogrodzenie z podmurówką

Ostatnim przypadkiem jest montaż ogrodzenia z podmurówką. Tutaj odległości między słupkami muszą się zgadzać z długością podmurówki i z typem łącznika. Najczęściej jednak podmurówka jest przystosowana do długości paneli ogrodzeniowych więc odległość między słupkami będzie wynosić 2,5 plus 2-3 centymetry.

Back to Blog
has been added to your cart:
Checkout
Call Now Button