Ekologiczne zastosowania siatki z tworzyw sztucznych do ochrony płazów i drobnych zwierząt
W obecnych czasach ochrona zwierząt staje się coraz ważniejsza, Jest to ważne zagadnienie z punktu widzenia ekologii i próbach zachowania odpowiedniej różnorodności i liczebności gatunków w strefach niebezpiecznych dla małych zwierząt. Siatki chroniące przed płazami najczęściej widujemy przy drogach, mogą to być drogi w lasach lub przy obszarach wodnych, tam, gdzie występują płazy i małe dzikie zwierzęta.
Ochrona płazów – zadanie wielowymiarowe
Gdy mówimy o siatce przeciw płazom, musimy wspomnieć o kompleksowej ochronie płazów i małych zwierząt lądowych. Ochrona zwierząt jest wielowymiarowa i ważna z punktu widzenia ekologii. Zacznijmy więc listę sposobów na ochrony płazów. Płazy i małe zwierzęta często wchodzą na niebezpieczny dla siebie teren i człowiek musi je chronić przed wtargnięciem na taki obszar.
Ochrona płazów – kilka przykładów
- Płazy potrzebują wody i wilgoci by dobrze funkcjonować. Oczka wodne to naturalne miejsce ich występowania. Ochrona oczek wodnych, ich odtwarzanie, konserwacja i budowa nowych to jedno z kluczowych zadań, by dbać o populację płazów i małych zwierząt zapewniając dostęp do słodkiej wody.
- Płazy można też chronić poprzez informowaniu o nich. Podając odpowiednie informacje do masowych środków przekazu, gazet i czasopism docieramy z ważnymi informacjami do odbiorców. Podawanie najważniejszych informacji w sposób przystępny będzie zwiększać świadomość ludzi w zagadnieniu płazów i małych zwierząt lądowych umierających z powodu braków w infrastrukturze.
- Ochrona tras migracji, jest to metoda polegająca na umieszczeniu na trasie migracji zwierząt przenośnych podpór zatrzymujących ich przemieszczanie się na teren , gdzie występują niebezpieczeństwa dla płazów i małych zwierząt. Dobrym przykładem mogą być na przykład drogi przebiegające przez las lub przy terenie podmokłym lub w pobliżu stawów. Siatka żabianka doskonale nada się w tej sytuacji.
- Kolejną metodą, popularną zwłaszcza podczas budowy nowych dróg to stosowanie przejść dla zwierząt. Odpowiednio rozmieszczone przejścia i zastosowanie siatki na płazy umożliwią bezpieczne przejście przez drogę wszystkim płazom i małym zwierzętom.
- Można także umieszczać odpowiednie znaki ostrzegawcze w miejscach, gdzie płazy przechodzą przez drogę. Co prawda znak nie powstrzyma migracji płazów i małych zwierząt, ale kierowca będzie jechał uważniej i ostrożniej.
- Odtwarzanie populacji płazów – tam, gdzie istnieją warunki i gdzie kiedyś dane płazy występowały można starać się o odtworzenie populacji płazów i małych zwierząt.
Siatka przeciw płazom (siatka 'żabianka’) – charakterystyka
Omawiana w artykule siatka z tworzywa sztucznego (tzw. żabianka) występuje w kilku wysokościach: 50, 70 i 80 centymetrów. Są to wysokości zupełnie wystarczające by powstrzymać płazy. Siatki tego typu są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, odpornego na działanie warunków atmosferycznych w tym słonecznych promieni UV. Oczka w siatce ‘żabiance’ są odpowiednio małe, bo maja około 5 mm. Małe oczka gwarantują pełną ochronę przed wszelkimi płazami i małymi zwierzętami. Jest to rekomendowana siatka do użytku przez osoby prywatne jak i profesjonalistów, w tym oczywiście osoby zajmujące się ochroną przyrody. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą siatek z tworzyw sztucznych dostępną w sklepie Siatkowy.com.