Betonowa podmurówka pod ogrodzenie z prefabrykowanych elementów
Podczas wyboru rozwiązania na nasze ogrodzenie mamy wiele różnych możliwości, począwszy od wyboru materiały na ogrodzenie a skończywszy na sposobie montażu ogrodzenia. W tym artykule chcemy opowiedzieć o budowie podmurówki pod ogrodzenie z gotowych, prefabrykowanych elementów betonowych: tzw. desek betonowych i łączników. Jeśli zdecydujemy się na montaż takiej podmurówki to podniesiemy stabilność, solidność i masywność naszego ogrodzenia.
Co to jest podmurówka?
Podmurówka to ważny element każdego ogrodzenia, który chroni jego strukturę przed wilgocią i zabezpiecza przed niszczeniem przez warunki atmosferyczne.
Montujemy betonową podmurówkę – korzyści
Decyzja o zastosowaniu prefabrykowanej, gotowej podmurówki betonowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Można ją stosować praktycznie wszędzie, z wyjątkiem wyjątkowo trudnego terenu. Jest to dobre, wytrzymałe i estetyczne rozwiązanie.
Betonowa podmurówka z prefabrykatów to rodzaj muru z elementów podobnych do krawężnika. Najczęściej taką podmurówkę stosujemy przy ogrodzeniach z paneli ogrodzeniowych lub przy ogrodzeniach z siatki.
Lista korzyści:
- stabilizacja płotu
- wzmocnienie ogrodzenia
- zwierzętom trudniej się podkopać
- chroni przed erozją wywoływaną przez wodę
- stosunkowo niski koszt
- łatwy montaż
Składniki podmurówki prefabrykowanej
Budowa podmurówki z gotowych elementów jest stosunkowo prosta. Podmurówki tego typu są z reguły odpowiednio produkowane, by montowało się ją bez betonowania. System taki składa się z dwóch elementów: tzw. deski betonowej i łącznika betonowego. Te dwa elementy składa się już przy gotowych słupkach. Deska wypełnia przestrzeń między słupkami, a łącznik jest nasadzany na słupek. Łączniki mogą być różnego rodzaju – umożliwiając formowanie ogrodzenia w linii prostej lub pod kątem prostym (łączniki narożne).
Montaż podmurówki betonowej gotowej
- Przygotowujemy teren pod podmurówkę – jeśli budujemy ogrodzenie to musimy odpowiednio przygotować teren pod podmurówkę i pod ogrodzenie. Usuwamy krzaki, gałęzie, nierówności terenu i inne przeszkody tam, gdzie ma być budowane ogrodzenie.
- Oznaczamy dokładnie przebieg ogrodzenia – za pomocą kołków i sznurka oznaczamy dokładny przebieg ogrodzenia, bierzemy pod uwagę wszelkie skosy, rogi i linie proste. Ogrodzenie musi znajdować się na granicy, lub na naszej działce. Od razu przy okazji wyznaczamy gdzie mają stać słupki. W tym przypadku bierzemy pod uwagę długość stosowanych przęseł.
- Betonujemy słupki ogrodzeniowe – najpierw wykopujemy doły tam, gdzie mają stać słupki, minimum pół metra głębokości ( bierzemy pod uwagę głębokość przemarzania na danym terenie) . Doły ze słupkami zalewamy betonem i odpowiednio poziomujemy słupki (możemy wcześniej słupki wypoziomować, zanim je zalejemy – użyjmy kamieni) Teraz trudna część prac montażowych – wszystkie betonowane słupki mają być w odpowiedniej odległości od siebie. Mają być wypoziomowane i stać prosto.
- Montujemy łączniki – Gdy beton wokół słupków wyschnie możemy przystąpić do kolejnego etapu prac. Montujemy łączniki proste, narożne i końcowe.
- Montujemy deski betonowe – Ostatnim etapem prac nad podmurówką betonową jest wsunięcie desek betonowych między słupki ze stojącymi już łącznikami. Jest to ostatni etap prac nad podmurówką. Jak widać podczas montażu podmurówki nie są potrzebne zaprawy murarskie. Całą podmurówkę składa się prosto i szybko, jedyną jej wadą jest waga – deski betonowe sporo ważą.
Prace przy podmurówce nie wymagają żadnych specjalistycznych maszyn. Jedynie wywiercenie otworów w ziemi może wymagać wiertnicy. Ale możemy też zastosować po prostu łopatę. Z kolei beton możemy przygotowywać na taczkach.
Podmurówka to kluczowy element ogrodzenia, który zapewnia jego stabilność i trwałość. Wybór odpowiednich prefabrykatów betonowych, takich jak deski i łączniki oraz prawidłowa instalacja i konserwacja są kluczowe dla trwałości ogrodzenia. Dlatego zachęcamy do podejścia do takiego projektu „z głową”. Powodzenia!