Jak opisywane są siatki i towary w naszym sklepie?
W poniższym artykule podamy, jak odczytywać oznaczenia produktów (siatek zgrzewanych i ślimakowych, mat zgrzewanych, siatek leśnych itd.) które znajdziemy na sklepie internetowym siatkowy.com. Chcemy ułatwić poruszanie się po naszym sklepie i lepiej dobierać zakupiony towar do swoich indywidualnych potrzeb. Artykuł odniesie się do kilku najważniejszych typów towarów i objaśni ich oznaczenia.
Warto na początku zaznaczyć, że w przypadku siatek z rolki 1 sztuka to jeden metr bieżący. Przy zamówieniu powyżej metra siatkę odcinamy w jednym kawałku. Czyli na przykład 3 X siatka tkana to 3 metry bieżące siatki w jednym kawałku. W przypadku jeśli cena podana jest za rolkę siatki (o określonej długości) np. 25m czy 50m to jest to jasno widoczne w opisie produktu.
Siatki zgrzewane w rolkach ocynkowane, powlekane i ze stali nierdzewnej
Siatki zgrzewane w rolkach są dostępne w trzech typach – ocynkowane, ze stali nierdzewnej i powlekane. Odpowiednio ocynk, inox 304 lub PVC w kolorze zielonym. Najtrwalsze, atestowane siatki nazywają się Esafort. Pozostałe siatki ocynkowane i powlekane tego typu nie są atestowane.
Zacznijmy od przykładu, na przykład siatka Esafort 19X2.05/100 ma następujące cechy: Po pierwsze jest to markowa, włoska siatka od firmy Cavatorta. Pierwsza liczba – 19 jest to wielkość oczka w milimetrach. W siatkach zgrzewanych z rolki wielkość oczka mierzymy od osi drutu. W takim wypadku światło w tej siatce wynosi: 19 mm– 2.05 mm czyli 16,95 mm. Warto o tym pamiętać podczas wybierania siatki. Pozostałe siatki bez atestu to na przykład Lusnet – ale oznacza się go tak samo. Pierwsza jest wielkość oczka w milimetrach, popularne wielkości oczek to w przybliżeniu: 6,8,10,12,16,19 i 25 milimetrów. Druga liczba to grubość drutu, również podana w milimetrach.
W przypadku siatki Esafort średnica drutu wynosi 2.05 mm. Inne popularne wartości to 0,65, 0,8, 1,2, 1,45 i 2.05 milimetra. Drut w siatkach zgrzewanych jest zawsze okrągły. Ostatnia wartość to wysokość siatki podana w centymetrach. W tym przypadku mamy siatkę o wysokości 100 centymetrów. Ale są też siatki wyższe, odpowiednio: 122,150 i nawet 200 centymetrów. Uwaga: siatki ze stali nierdzewnej 304 mają zawsze wysokość 100 centymetrów.
Maty zgrzewane ocynkowane, z gołego, czarnego drutu i ze stali nierdzewnej
W naszym sklepie dostępne są też maty nierdzewne, można wybrać spośród trzech typów: ocynkowane ogniowo, gołe i z drutu nierdzewnego 304. Maty opisuje się podobnie do siatek zgrzewanych w rolkach. Jeśli mamy opis następujący: Zgrzewana siatka nierdzewna, mata 2x1m, oczko 40mm, grubość drutu 4mm, stal 304 1.4301. To z tego opisu możemy dowiedzieć następujących informacji: Zgrzewana siatka nierdzewna to typ produktu. Maty są zawsze wykonane ze zgrzewanego drutu. Nierdzewna to typ stali, są jeszcze maty ocynkowane i gołe, z drutu czarnego. Potem mamy dwie cyfry 2X1 metra – jest to wielkość maty.
Oferujemy w zasadzie jeden format maty, w przybliżeniu dwa metry na jeden. Maty zgrzewane ocynkowane i z drutu gołego są odrobinę krótsze i mają poniżej dwóch metrów długości. Kolejna wartość to wielkość oczka, tutaj podobnie jak w siatkach zgrzewanych z rolki oczko mierzone jest w osiach drutu, prześwit więc będzie mniejszy o grubość drutu. W tym przypadku będzie to 40mm – 4 mm = 36 mm. Warto jeszcze dodać, że maty ocynkowane i z drutu czarnego (gołe) mają druty brzegowe, są więc zakończone drutem po brzegu. Z kolei maty nierdzewne nie mają drutu brzegowego i oczka nie są zamknięte na brzegu maty.
Popularne oczka w matach zgrzewanych to odpowiednio: 20.25,30,40,50 i 75 milimetrów. Przejdźmy teraz do grubości drutu, w tym przypadku mamy drut 4mm, stosunkowo gruby w matach zgrzewanych. Ale są dostępne inne druty w tych matach: 3.4 i czasem nawet 5 mm (chociaż 5 mm zdarza się bardzo rzadko i my nie mamy go w ofercie). Na tych danych kończą się opisy mat zgrzewanych ocynkowanych i z drutu gołego. W matach ze stali nierdzewnej podawany jest jeszcze rodzaj stali nierdzewnej. W naszej ofercie w ciągłej sprzedaży dostępne są maty ze stali nierdzewnej 304 lub 1.4301.
Siatki karbowane
Kolejnym ważnym artykułem do omówienia są siatki karbowane, które posiadamy w stałej ofercie lub na zamówienie. Jest to siatka splatana, nie zgrzewana. Mamy głównie dwa rodzaje karbowania: jednokarb i wielokarb. Jednokarb jest splatany jak prosta tkanina, w wielokarbie drut jest karbowany. Jakie można zamówić formaty i w jakiej ilości? Otóż siatka karbowana ma jeden wymiar maksymalnie dwa metry. Długość natomiast może być dowolna, należy jedynie dostosować odpowiednie możliwości transportowe. Większe ilości są z reguły do odbioru osobistego, lub indywidualnie wyceniana wysyłka paletowa.
Zacznijmy od oczek, najmniejsze mogą mieć po kilka milimetrów. Na przykład 4mm to małe oczko w siatkach karbowanych, ale możliwe są i mniejsze. Największe popularne oczka to 40 i 50 mm. Ale możliwe jest wykonanie siatki z większymi oczkami. Co ważne, w siatkach karbowanych wielkość oczka podajemy jako prześwit. Nie w osiach drutu. Więc jeśli oczko ma na przykład 10 mm to taki sam jest prześwit oczka. Grubości drutu również można dostosować do swoich wymagań: drut 2,3,4 lub 5 mm to najpopularniejsze przykłady.
Z jakich drutów można wykonać siatkę karbowaną? Najpopularniejsze są trzy rodzaje drutu: Drut czarny (goły) – bez żadnej powłoki, podatny na rdzę. Drut ocynkowany – siatka wykonana z drutu ocynkowanego jest odporna na korozję. I w końcu siatka wykonana z drutu nierdzewnego – bardzo odporna na korozję. Siatkę karbowaną opisujemy najczęściej podobnie do mat zgrzewanych. Najpierw oczko, potem grubość drutu, następnie format (wymiar siatki) i rodzaj drutu, z którego siatka została wykonana. Otrzymujemy zatem coś w rodzaju: 50(wielkość oczka)X4(grubość drutu), 1000X1000(wymiar siatki) drut czarny. Wszystkie wartości podawane są w milimetrach.
Siatki tkane z różnych metali
Kolejnym działem, jakim się zajmiemy w tym artykule to dział siatek tkanych. Powstają one podobnie jak proste tkaniny, drut jest przeplatany ( nie zgrzewany ) i tworzy siatkę tkaną. Siatki tkane najczęściej używane są do celów technicznych, specjalistycznych. Siatki tkane, które mamy w ofercie występują w kilku rodzajach. Zacznijmy od surowca, w sklepie siatkowy.com można kupić siatki z drutu gołego (czarnego, siatka bez zabezpieczenia antykorozyjnego ), drutu ocynkowanego (siatka jest wtedy odporna na korozję), drutu nierdzewnego gat. 304/1,4301 ( bardzo odporna na korozję ) i z drutów z metali półszlachetnych (na przykład siatki miedziane).
Gdy już dobierzemy odpowiedni rodzaj drutu mamy do wyboru oczko i grubość drutu. Siatki tkane praktycznie zawsze mają wysokość jednego metra ( czyli 1000 mm). Oczka mogą być małe (poniżej milimetra np. 0,315 mm w siatce miedzianej) lub większe, ale z reguły oczka nie są większe niż 4 mm. Z kolei grubość drutu różni się w zależności od wielkości oczka. Im większe oczko, tym grubszy drut. Dlatego siatki o małych oczkach są delikatne, miękkie – zaś siatki o większym oczku są sztywniejsze. Siatki tkane są opisywane w następujący sposób: Najpierw oczko, potem grubość drutu, typ metalu i wysokość.
Siatki leśne
Siatki leśne są najczęściej oznaczane przez dwa zestawy liczb. Pierwszy ma trzy liczby na przykład 160/23/15. Drugi zestaw cyfr to grubości drutu użytego do produkcji siatki na przykład 2/2.5 mm. Zacznijmy od poznania pierwszego zestawu liczb: 160/23/15. Pierwsza liczba (160) to wysokość siatki podana w centymetrach. Najwyższe siatki leśne z reguły nie przekraczają 2 metrów. Najniższe siatki leśne z kolei są metrowej wysokości (100 cm).
Druga liczba to ilość drutów poziomych, 23 to całkiem sporo, oznacza to, że u dołu siatka będzie maksymalnie zagęszczona – czyli oczka będą mieć wysokość 5 cm. Siatki lżejsze, o liczbie drutów np. 14 będą mieć większe oczka (10X15 cm). Z kolei liczba 15 oznacza co ile centymetrów w siatce leśnej przebiega drut pionowy. 15 cm to optymalny wybór w większości przypadków. 30 cm polecamy tylko do siatek tymczasowych. Druga grupa liczb oznacza grubość drutu użytego do produkcji danej siatki. Para 1.6/2mm jest to najcieńsza propozycja dla siatek leśnych. Druty brzegowe będą mieć 2 mm średnicy, zaś wypełnienie będzie wykonane z drutów 1.6 mm. Ta siatka też często nazywa się light. Siatki typu medium są wykonane z grubszych drutów gdzie druty brzegowe będą mieć 2,5 mm średnicy, zaś wypełnienie będzie wykonane z drutów o średnicy 2 mm. Siatki leśne są zawsze wykonywane z drutów ocynkowanych, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne.
Panele ogrodzeniowe
W naszym sklepie proponujemy panele najwyższej jakości firmy Praesidiad Betafence. Jak możemy scharakteryzować panele ogrodzeniowe? Jakie cechy posiadają? Zaczynamy od wysokości – standardowa wysokość paneli to 1,5 metra czyli 1500 mm. Ale dostępne są panele wyższe i niższe. Możemy dobrać wysokość paneli do naszych potrzeb. Z reguły panele ogrodzeniowe nie są niższe niż jeden metr i nie są wyższe niż dwa metry. Przykładowe wysokości paneli to: 1000, 1200,1300,1500,1700, 2000 mm.
Długość paneli ogrodzeniowych to kolejna ważna cecha – z reguły jest to standardowa długość 2500 mm czyli 2,5 metra. Ale specjalne panele Nylofor 3D Pro XL od Praesidiad Betafence mają długość 3 metrów. Kolejna cecha paneli ogrodzeniowych to grubość drutu: najczęściej 4 lub 5 mm. Panele z grubego drutu są sztywniejsze i masywniejsze. Bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Następnie mamy wielkość oczka – szerokość oczka w panelach ogrodzeniowych może się różnić. Najmniejsze oczko to 50 mm w osiach drutu. Większe oczka to na przykład 65 mm. Panele ogrodzeniowe mogą być zabezpieczone przed korozją na dwa sposoby: Mogą być ocynkowane bądź ocynkowane i malowane proszkowo. Odradzamy panele ogrodzeniowe tylko malowane proszkowo.
Słupki ogrodzeniowe, do siatek leśnych i na winnice
Słupki są na naszym sklepie opisywane w następujący sposób: Otóż najpierw jest wymiar przekroju słupka. Jeśli jest to słupek okrągły – podajemy średnicę słupka. Na przykład fi 48 oznacza średnicę 48 milimetrów. Z kolei słupki systemowe do paneli ogrodzeniowych mają najczęściej wymiar 60X40 mm. Czyli słupki są prostokątne o wymiarach 6 cm na 4 cm. Słupki do siatek leśnych i na winnice są podobne, jest to ceownik o wymiarach w zależności od słupka: 5X3cm, 6X4 cm, 5X4 cm. Kolejną wielkością jest długość słupka, z reguły ponad dwa metry. Słupek pod winnice na przykład ma 2,5 metra długości. Długość słupka jest podawana w milimetrach, czyli słupek o długości 2500 mm ma 2,5 metra. Słupki do siatek leśnych i na winnicę są ocynkowane. Natomiast słupki systemowe mogą być cynkowane i cynkowane z malowaniem proszkowym na odpowiedni kolor. Ostatnim parametrem jest grubość ścianki. Najlepiej, jeśli jest ponad 1 mm gruba.