Siatka przydatna podczas uprawy ogórków
Ogólnie mówiąc, ogórki są popularnym warzywem w Polsce. Można je uprawiać na własny użytek we własnym ogrodzie. Ogórki dobrze sobie radzą w naszym klimacie, oczywiście jak każda roślina uprawna ma swoje wymagania takie jak żyzna gleba czy odpowiednia ilość wody. Od kiedy siatka do uprawy ogórków zyskała popularność – coraz częściej widuje się uprawę pionową ogórków. Ta wymaga odpowiednich podpór i wspomnianej wcześniej siatki. W dalszej części artykułu więcej informacji!
Jaka powinna być siatka do ogórków?
Gdy mówimy o uprawach ogólnie to potrzebujemy siatek sadowniczych lub ochronnych. Siatki powinny mieć duże oczka by umożliwić roślinie wspinaczkę. Siatki mogą być wykonane z polietylenu, polipropylenu czy sznurka (siatki sznurkowe). Ale bądźmy uważni! Rośliny pnące jak na przykład ogórek mogą sporo warzyć, oparcie dla siatki powinno być więc solidne.
Wykonujemy podporę dla ogórków
Zazwyczaj konieczne jest wykonanie stelażu. Wykonujemy go z długich żerdzi. Najpierw dwie tworzą kształt litery A, u góry, gdzie się zbiegają będzie przytwierdzona trzecia żerdź, stabilizująca całą konstrukcję. Na tej górnej żerdzi będzie opierać się siatka na ogórki.
Dobrą wysokością naszej siatki to będzie od 1,2 do 1,8 metra. Zależy to od gatunku i rodzaju rośliny, jaki sadzimy. Fasole lub inne rośliny pnące mogą mieć wyższą konstrukcję. Siatka dla ogórków może być niższa. Ale ważne, by miała odpowiednio duże oczka. Warto też siatkę do ogórków rozkładać wyżej, nie przy samej ziemi, wtedy poprawi się nam komfort zbierania ogórków.
Gdy zakończony zostanie sezon ogórkowy nasz stelaż możemy zdemontować, i przechowywać w suchym miejscu aż do następnego sezonu.
Czy siatki do ogórków są trwałe?
Siatka do ogórków jest z reguły wykonana z materiałów odpornych na promieniowanie UV jak również są na tyle wytrzymałe mechanicznie by utrzymać rośliny z owocami i warzywami. Także tak – siatki te posłużą kilka lat.
Siatka na ogórki z tworzyw sztucznych – kilka zalet
Dlaczego warto stosować siatkę do pionowej uprawy ogórków mimo większego nakładu pracy?
- Oszczędzamy miejsce – W niewielkich ogrodach, każdy metr się liczy. Ogórki zajmują dużo miejsca gdy są uprawiane tradycyjnie. Jednak gdy będziemy je hodować pionowo, uzyskamy identyczne zbiory a oszczędzimy dużo miejsca!
- Nasłonecznienie – Gdy hodujemy ogórki pionowo zapewniamy im optymalne nasłonecznienie, o które trudno gdy płożą się po ziemi.
- Łatwiejszy zbiór plonów – Nie musimy się schylać, co jest szczególnie ważne, ale również nie ubrudzimy się ziemią. Zbiory pójdą nam sprawniej i szybciej.
- Czystość – ogórki nie będą zbierane z ziemi, a więc będą czystsze. Wystarczy je tylko opłukać pod wodą i są gotowe do jedzenia.
Warto dodać, że nie wszystkie ogórki są pnące. Dlatego podczas zakupu ogórków należy sprawdzić ich rodzaj i odmianę oraz czy są pnące.
Jak sadzić ogórki przy siatce?
Tutaj wystarczy raptem kilka zdań, gdyż sposób uprawy nie różni się zbytnio od tradycyjnego. Nie musimy stosować żadnych specjalnych zabiegów. Warto tylko powiedzieć, że ogórki siejemy gdy zrobi się już ciepło. Ogórki nie lubią mrozów.
Sadzimy je w odległości od 0,5 do 0,8 metra, na tyle pozwala nam zastosowanie siatki do ogórków. Głębokość sadzenia to 2 centymetry. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie ziemi i o to, by była ona żyzna.
Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych faktów o dostępności specjalistycznych siatek do hodowli ogórków. Jak ją stosować i jakie ma zalety. Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i interesujący.