Siatka na wolierę dla papug
Hodowcy są świadomi, że opieka nad papugami nie jest łatwa. Wyzwaniem może być zapewnienie im odpowiedniej wielkości woliery. Jeśli zależy nam na swobodnym poruszaniu się papug po wolierze musi być ona odpowiednio duża. Taką wolierę możemy nawet wykonać sami.
Woliera dla papug – informacje dla hodowców z Polski
Polska ma zbyt zimny klimat, by trzymać ptaki egzotyczne na zewnątrz. Warto wolierę zbudować wewnątrz budynku/domu ogrzewanego zimą i jesienią. Wtedy zapewnimy komfort naszym ptakom. Co prawda niektóre gatunki takie jak nimfy, czy świergoty seledynowe dobrze radzą sobie w naszych warunkach, ale inne gatunki już niekoniecznie. A więc woliera musi być zadaszona i musi być osłonięta od wiatru. Ptaki potrzebują też dostępu do światła. A dodatkowo, zimą i chłodną jesienią dodajemy do woliery sztuczne oświetlenie i ogrzewanie. Warto dodać jeszcze, by woliera była tam, gdzie teren jest lekko pochylony – woda deszczówka nie będzie stać tylko popłynie tam, gdzie teren jest pochylony.
Z czego budujemy wolierę dla papug?
Mniejsze papugi mogą mieć wolierę wykonaną z delikatnych siatek, ale większe papugi muszą mieć wolierę wykonaną ze stosunkowo masywnych siatek. Z reguły z doświadczeń hodowców wynika, że najchętniej na woliery dla papug są kupowane siatki stalowe o grubości drutu 2 mm. Wtedy siatka i klatka są masywne i papuga nie uszkodzi siatki dziobem (zwłaszcza duże gatunki mogą być problematyczne ).
Wybieramy najlepszą siatkę na wolierę dla papugami
Siatka na wolierę musi być dopasowana do naszych papug, jak pisaliśmy wcześniej najmniejsze gatunki mogą mieć wolierę z siatki sznurkowej z tworzywa. Siatka polietylenowa powinna mieć małe oczka, by nie dostały się do środka woliery inne ptaki i szkodniki takie jak myszy. Gdy stosujemy siatkę stalową – ona nie zawsze ma małe oczka – wtedy powinniśmy dołem dodatkowo zainstalować drobną siatkę przeciw myszom. Problem ten nie występuje gdy nasza woliera jest w domu lub ogrzewanym pomieszczeniu.
Wymiary woliery dla ptaków
Woliera powinna zapewniać naszym papugom swobodę. Musi być na tyle duża, by ptaki mogły w niej latać (w domu może być to problem, ale postarajmy się zapewnić ptakom maksimum miejsca). Ze względu na konieczność dostępu do światła użycie siatek jest wskazane. Woliera wykonana z siatek zapewni naszym ptakom odpowiedni dostęp do światła i przepływ powietrza. Woliera powinna być wysoka – optymalnie wysokość woliery dla papug to 2,5 metra.
Optymalne oczka w wolierze to 25X25 lub 20X20 mm i 25X50 dla większych gatunków. Siatki Esafort i Agrisald dostępne w naszej ofercie będą z pewnością bardzo dobrze się nadawać na taką wolierę.
Przed czym chroni woliera dla papug?
Gdy dobrze zbudujemy wolierę dla papug to zapewniamy naszym ptakom bezpieczeństwo i komfort. Oto lista zagrożeń, przed którymi chroni woliera:
- Drapieżniki
- Ptaki, gryzonie
- Zanieczyszczenia ( liście, gałęzie)
Pamiętajmy, że oczka w naszej siatce powinny być odpowiednio małe zwłaszcza przy gruncie!
Podsumowując dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji o budowie woliery dla papug. Są to ptaki wymagające odpowiednich warunków by żyć w naszym klimacie. Zwłaszcza wymagają dodatkowej opieki zimą i jesienią. Mam nadzieje, ze powyższy teks pomógł i wyjaśnił kilka kwestii.