Siatki na klatki dla mniejszych zwierząt
Hodowcy mniejsi i więksi coraz częściej sami chcą zbudować klatki dla hodowanych zwierząt. Zwłaszcza jeśli są to małe zwierzęta i klatki nie muszą być duże. Mówimy tutaj na przykład o klatkach dla królików, nutrii, gołębi. Zaletą samodzielnej budowy klatek jest możliwość wyboru ich wielkości oraz niższa cena niż gotowych klatek. Pozostaje zatem kilka pytań dla hodowców – jakich siatek użyć? Jak je łączyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Najczęściej będziemy używać siatek zgrzewanych sprzedawanych z rolek.
Porady dla początkujących hodowców i hodowców po raz pierwszy budujących klatki dla swoich zwierząt.
Gromadzenie się obornika w klatkach – zwierzęta wypróżniają się w klatkach i obornik gromadzi się na dnie klatki. Wymagają one zatem częstego czyszczenia wodą i detergentem. Siatka użyta na podłogę klatki powinna być dobrze ocynkowana. Zapewni to trwałość naszej klatce.
Dezynfekcja klatek – jest to konieczność, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób wśród naszych zwierząt. Ważne będzie takie skonstruowanie klatek, aby ten proces umożliwić. I tutaj ważne będzie ocynkowanie na użytej siatce. Można wtedy użyć na przykład palnika i nie będzie to miało wpływu na stan użytej siatki.
Odporność na wilgoć, wodę i śnieg – ponownie mamy tutaj czynniki niekorzystne dla klatek i tutaj także należy zwrócić uwagę na jakość ocynkowania użytych siatek.
Twardość siatki. Warto użyć siatek ocynkowanych i zgrzewanych – wtedy zwierzęta nie będą mogły ich przegryźć. Zapewni nam to pewność, że nic się do klatki nie dostanie i nic się z niej nie wydostanie.
Zalecane rodzaje siatek dla mniejszych zwierząt hodowlanych.
Siatka do wykonania klatek dla królików
Ściany można wykonać z siatek zgrzewanych o dużym oczku, na przykład 25X25mm lub nawet 25X50 mm. Z reguły siatki o większych oczkach są wykonane z grubszego drutu niż siatki o mniejszych oczkach. Najczęściej będą dostępne siatki z drutu o grubości 2 mm. W zupełności wystarczą na ściany klatek dla królików. Jest to siatka masywna i sztywna. Czasem jest stosowana razem z panelami ogrodzeniowymi bądź matami zgrzewanymi.
Podłoga króliczarni powinna być wykonana z innej siatki, o mniejszym oczku. Na przykład 19X19 mm. Warto dodać, że drut powinien mieć grubość minimum 1,4 mm. Chodzi o to, by króliki nie raniły sobie łap.
Jest jeszcze jedna sugestia dotycząca klatek dla królików – część podłogi powinna być drewniana i nachylona pod kątem w kierunku podłogi z siatki. Odchody będą staczać się w tamtym kierunku i klatka będzie łatwiejsza w utrzymaniu w czystości.
Siatki do wykonania klatek dla nutrii
Wymiar oczek dla nutrii może być większy niż dla królików możemy użyć siatki o oczkach 30X30 mm, ale takie oczka występują tylko w arkuszach. Jeśli chcemy użyć siatki z rolki, to powinniśmy kupić siatkę o oczkach 25X25 mm.
Dno klatki dla nutrii powinno być murowane. Ze spadkiem w kierunku basenu. Chcemy uniknąć podkopów wykonywanych przez nutrie.
Siatki odpowiednie do hodowania kur
Siatki dla kur powinny mieć wymiar 12X25 mm jeśli wykonujemy je z siatek zgrzewanych, lub 25X25 i 30X30 jeśli wykonujemy je z siatki ślimakowej. Ale polecamy siatki zgrzewane, są one zdecydowanie łatwiejsze w montażu. Te same oczka możemy stosować także w podłodze. Polecamy także ustawić podłogę pod niewielkim nachyleniem
Klatki dla przepiórek
Przepiórki to zdecydowanie mniejsze zwierzęta od kur, dlatego też będziemy używać mniejszych oczek nawet 16X16 mm. Ale też zaleca się dla przepiórek nieco inne wykonanie klatek. Nie powinny one być w całości z siatki. Ściany boczne i tylne powinny zapewniać ochronę przed wiatrem. Najlepiej jednak przepiórki hodować w pomieszczeniu zamkniętym. Wtedy klatki mogą być w całości wykonane z siatki.
Klatki dla gołębi
Gołębie są stosunkowo dużymi ptakami klatka dla nich może być wykonana z siatek o wymiarze oczek 25X25 mm lub 12X25 mm. Obydwie te siatki są dostępne w naszym sklepie. Jak zwykle, dobrze, aby podłoga była pochylona, ale możemy też położyć na dno klatki gazety i wymieniać je, gdy będą zabrudzone.
Mam nadzieję, że pomogliśmy w odpowiednim doborze siatek dla naszych małych i większych hodowli. Dzięki samodzielnemu montażowi klatek zaoszczędzimy pieniądze. I w dodatku rozmiar naszych klatek będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Mamy w ofercie trzy rodzaje siatek zgrzewanych: siatki Lusnet, siatki Agrisald i siatki Esafort. Każda nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń, ale na zewnątrz polecamy atestowane siatki Esafort.