Różne rodzaje ogrodzeń panelowych
W dzisiejszym artykule poznamy najbardziej popularne rodzaje ogrodzeń panelowych. Z reguły gdy słyszymy to określenie mamy przed oczami panele 3D (to jest, panele z trzema przetłoczeniami), ale ogrodzenia panelowe występują w kilku rodzajach, o których można dowiedzieć się więcej czytając poniższy artykuł. Poznamy zatem siedem najbardziej popularnych systemów ogrodzeń panelowych.
Ogrodzenia panelowe – najbardziej popularne systemy
Panele ogrodzeniowe 2W
Panele ogrodzeniowe 2W najczęściej występują w niższych wysokościach. Systemy panelowe różnych producentów panele 2W oferują najczęściej gdy panel ma mieć mniej niż 1,3 metra wysokości. Czyli na przykład panele o wysokości jednego metra lub o wysokości 1,23 metra będą typu 2W. Czyli to oznacza, że panel będzie mieć dwa przetłoczenia na swojej wysokości – u góry i na dole, bez trzeciego przetłoczenia pośrodku. Ze względu na niższą wysokość paneli 2W dwa przetłoczenia wystarczają w zupełności, aby usztywnić panel.
Panele ogrodzeniowe 3D
Panele ogrodzeniowe 3D występują najbardziej powszechnie. Jest to standardowa ilość przetłoczeń dla wysokości od 1,3 metra do 2 metrów. Czyli większość naszych ogrodzeń będzie wykonana z paneli o trzech przetłoczeniach. W panelu 3D przetłoczenia znajdują się u góry i na dole panelu oraz jedno przetłoczenie przechodzące przez środek. Jest to optymalna ilość przetłoczeń pomagająca w utrzymaniu odpowiedniej sztywności paneli ogrodzeniowych. Tak dla grubości drutu 4 mm i 5 mm.
Panele ogrodzeniowe 4W
Ten typ paneli nie jest bardzo popularny i spotykany jest rzadko. Mamy w tych panelach dołożone kolejne przetłoczenie – czyli mamy ich już cztery na wysokości paneli od 1,36 do 2,56. Kolejne przetłoczenie jest dodane pośrodku paneli. Przetłoczenia zatem układają się następująco: po jednym przetłoczeniu na górze i na dole paneli. Oraz dwa przetłoczenia przebiegające pośrodku. Kolejne przetłoczenie to większa wytrzymałość i sztywność paneli.
Panele 2D
Panele płaskie 2D 656 i 868 oraz Zenturo i Zenturo Super marki Betafence do gabionów i ogrodzeń – Panele płaskie 2D są zdecydowanie masywniejsze i droższe od paneli przetłaczanych. Oznaczenie 656 i 868 mówi nam o grubościach drutu użytego do produkcji paneli. Panele 2D nie mają przetłoczeń, ale pozostają sztywne dzięki swojej specjalnej konstrukcji. W przypadku paneli 656 grubości drutu to 6 i 5 mm. A w przypadku paneli 868 to 8 i 6 mm. Panel 2D to zgrzane ze sobą druty w następujący sposób: Drut poziomy o grubość 6 lub 8 mm jest zgrzany z drutem pionowym 5 lub 6mm. Uzyskujemy już rodzaj masywnej maty zgrzewanej z drutów 6 i 5 mm lub 8 i 6 mm. Z drugiej strony do drutów pionowych 6 lub 5 mm zgrzewany jest drut zewnętrzny 8 lub 6 mm. Mamy zatem panel zgrzany z trzech warstw drutu. Dlatego oznaczenie 656 i 868 pokazuje nam jak zgrzany jest panel patrząc na niego z boku. Panele płaskie 2D są spotykane rzadziej, ze względu na swoją cenę. Ale jest to zdecydowanie najwytrzymalszy panel zgrzewany z drutów.
Z kolei panele Zenturo są panelami najczęściej stosowanymi do budowy gabionów, tak jak panele 656 i 868 są płaskie, ale delikatniejsze i mają tylko dwie, a nie trzy warstwy. Są spawane z drutów o grubości 4 i 5 mm. Panele Zenturo są produktem firmy Betafence i są najwyższej jakości. Mogą być stosowane do ogrodzeń zwykłych oraz do ogrodzeń gabionowych.
Panele kute i z profili
Panele ogrodzeniowe kute (pełny profil) lub spawane z profili pustych w środku – coraz bardziej popularne ogrodzenie, zwłaszcza na front posesji mieszkalnych. Mamy tutaj dwa bardzo podobne w produkcji panele, jednak różnią się od siebie. Panele kute z reguły są wykonane z pełnych profili, czyli są bardzo masywne i ciężkie. Dostępne są różne wzory z elementami ozdobnymi. Jednak kute panele są wykonane najczęściej z cienkich, pełnych profili np. 10X10 mm. Ze względu na swoją wagę raczej nie spotyka się wzorów z grubszych profili pełnych.
Z kolei przęsła spawane z profili pustych w środku (czasem nazywane Nowoczesne Ogrodzenie Frontowe) są zdecydowanie lżejsze i mają większy wybór wzorów produkowanych na rynek polski. Spotykamy na przykład panele wykonane z profili 30X10 mm, a więc zdecydowanie szersze niż w ogrodzeniach kutych. Popularnym wzorem jest a przykład wzór z poziomych, szerokich profili. Ze względu na użyte materiały (profil pusty w środku) nie są one bardzo ciężkie i możliwy jest sprawny montaż.
Panele ogrodzeniowe drewniane
Możemy też zdecydować się na wykonanie ogrodzenia z paneli drewnianych, są one dostępne na składach budowlanych lub w marketach budowlanych. Nie będą tak trwałe jak panele stalowe i trzeba będzie je konserwować odpowiednimi środkami do drewna co kilka lat. Jednak ogrodzenie drewniane wygląda zdecydowanie inaczej i może być bardziej odpowiednie gdy chcemy otrzymać inny efekt niż w ogrodzeniach metalowych.
Możemy już przejść do podsumowania naszego artykułu o rodzajach paneli ogrodzeniowych. Poznaliśmy najbardziej popularne ich rodzaje i właściwości. Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i pomogliśmy w dobraniu odpowiedniego typu paneli do naszych ogrodzeń. Mamy wymienione 6 rodzajów paneli ogrodzeniowych i w tym panele do konstrukcji gabionów. W razie pytań prosimy o przesłanie nam wiadomości lub kontakt telefoniczny.