Tanie ogrodzenia z siatki i inne typy ogrodzeń od najtańszych do najdroższych
Wielu ludzi zastanawia się nad wyborem ogrodzenia i często kluczowym, najważniejszym pytaniem warunkującym nasz wybór jest koszt ogrodzenia. Zaczynamy poszukiwania od najtańszego ogrodzenia, ale jak się okaże w poniższym artykule – najtańsze ogrodzenia mają ograniczoną funkcjonalność i trwałość w porównaniu do masywniejszych i droższych. Opiszemy najbardziej popularne typy ogrodzeń od najtańszego do najdroższego. Po zapoznaniu się z uwagami zawartymi w artykule, powinniśmy odpowiednio dobrać ogrodzenie do naszych potrzeb.
Typy ogrodzeń ze względu na ich cenę:
Ogrodzenia z siatki leśnej/autostradowej
Ten typ ogrodzenia jest zdecydowanie najtańszy. Mamy do wyboru kilka rodzajów siatek leśnych – różnią się one wysokością, gęstością i grubością drutu. Do ogrodzeń, które mają być stałe polecamy siatki zagęszczane z grubego drutu. Jednak ogrodzenie z siatki leśnej to także słupki i w przypadku stosowania drewnianych słupów – skoble. Jeśli ogrodzenie ma nam posłużyć wiele lat i nie jest ogrodzeniem tymczasowym polecamy słupki do siatek leśnych metalowe. Są one z reguły wyposażone w specjalne haczyki, do których mocujemy siatkę. Warto dodać, że montaż siatki leśnej jest stosunkowo prosty.
Jest to zdecydowanie najtańszy typ ogrodzenia, ale jest mniej estetyczne i nie tak odporne na uszkodzenia mechaniczne jak na przykład ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych.
Ogrodzenia z siatek ogrodzeniowych zgrzewanych typu Pantanet Family lub E-Plast
Kolejny typ ogrodzenia, masywniejszy od siatek leśnych i droższy. Ale nadal jest to stosunkowo ekonomiczny wybór. Siatki zgrzewane są także łatwe w montażu co jest dużym plusem. Jeśli wybierzemy siatkę wysokiej klasy, na przykład Pantanet Family – to możemy bardzo długo cieszyć się ogrodzeniem bez oznak korozji. Niestety ten typ ogrodzenia jest delikatniejszy od ogrodzeń z siatki ślimakowej lub paneli ogrodzeniowych. Za to wygląda zdecydowanie estetyczniej od ogrodzenia z siatki leśnej.
Potrzebne będą także słupki i klipsy, jeśli montujemy siatkę zgrzewaną do słupków z specjalnym grzbietem. Alternatywnie można stosować słupki bez grzbietu i dodatkowo dokupić przelotki – najlepiej stalowe. Przydadzą się także kleszcze korygujące do siatek zgrzewanych, jeśli teren jest trochę pochyły lub pofalowany.
Ogrodzenia z siatek ślimakowych
Klasyczne ogrodzenie z popularnego typu siatki ślimakowej (o oczkach rombowych). Można powiedzieć, że jest zdecydowanie masywniejsze od poprzednio opisanych typów ogrodzeń. Ale też cena jest wyższa. Masywność ogrodzenia z siatki ślimakowej zależy od wybranej przez nas siatki. Na przykład siatka o oczku 70 mm z drutu 2,5 mm będzie zdecydowanie lżejsza niż na przykład siatka o mniejszym oczku 55-60mm z powlekanego drutu 3,5/2,4 mm (Pierwsza wartość to grubość drutu po powleczeniu, druga wartość to grubość stalowego drutu w środku). Musimy zatem zdecydować jaką siatkę chcemy zastosować. Osobiście mogę polecić siatki powlekane ze względu na zdecydowanie większą odporność na warunki atmosferyczne.
Do ogrodzenia z siatki ślimakowej potrzebujemy słupków i akcesoriów. Wadą ogrodzenia z siatki ślimakowej jest trudny montaż. Jest on zdecydowanie najbardziej złożony jeśli weźmiemy pod uwagę inne typy ogrodzeń. Ale też, jeśli wybierzemy masywną siatkę – będzie to ogrodzenie odporne na uszkodzenia mechaniczne, będzie trwałe i będzie nam służyć przez wiele lat.
Ogrodzenia z paneli ogrodzeniowych 3W i 2D
Droższe od poprzednich trzech typów ogrodzenia. Panele ogrodzeniowe są estetycznym, nowoczesnym ogrodzeniem. Występują najczęściej w dwóch rodzajach – mogą być wykonane z drutu o grubości 4 mm lub 5 mm. Jeśli weźmiemy panele 2D to drut będzie mieć 5 i 6 mm. Ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych jest proste w montażu, ale musimy pamiętać o równym i dokładnym odstępie między słupkami. Niestety na pochyłym terenie panele ogrodzeniowe montuje się po odpowiednim przygotowaniu terenu i jest to zadanie pracochłonne.
Panele kute lub zgrzewane z profili
Oto najdroższy typ ogrodzenia wśród wymienionych. Podobnie jak panele ogrodzeniowe 3W i 2D trudniej się je montuje na pochyłym terenie. Jednak odznaczają się one zdecydowanie wyglądem. Do wyboru najczęściej mamy kilka wzorów na składzie budowlanym. Możemy zatem dobrać najbardziej nam pasujący typ paneli.
Podsumowując – zapoznaliśmy się z rodzajami ogrodzeń, od najtańszego ogrodzenia z siatki leśnej/autostradowej do najdroższego ogrodzenia z paneli kutych. Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i pomógł w doborze siatki i rodzaju ogrodzenia.