Popularne wysokości ogrodzeń czyli jak wysoki może być płot?

Wróć do Wszystko o siatkach i ogrodzeniach
ogrodzenie siatka wysokosc

Popularne wysokości ogrodzeń czyli jak wysoki może być płot?

Przystępując do budowy ogrodzenia i jego stawiania jednym z podstawowych pytań jest: Jak wysokie ogrodzenie postawić by spełniało nasze oczekiwania i by było bezpieczne dla osób postronnych, nas jako właścicieli oraz jaka jest maksymalna wysokość ogrodzenia.

W dzisiejszym artykule poznamy najbardziej popularne wysokości ogrodzeń wraz z ich typami. Warto zapoznać się z poniższym tekstem zanim zdecydujemy się na zakup ogrodzenia. Wiele typów ogrodzeń oferuje nam szeroki wachlarz wysokości, dlatego dobrze będzie zacząć podejmowanie decyzji od poznania wysokości standardowych, popularnych. Ma to znaczenie przy zamawianiu ogrodzenia, gdyż wysokości niestandardowe mają dłuższy czas realizacji. Lub w najgorszym wypadku, nie istnieje możliwość realizacji zamówienia.

Najważniejsze funkcje ogrodzenia:

Zastanówmy się na początku rozważań, jakie są najważniejsze zadania, które powinno spełniać nasze ogrodzenie? Możemy tutaj wymienić co najmniej kilka takich zadań. Jako najważniejsze funkcje ogrodzenia uznaje się następujące:

  • Bezpieczeństwo
  • Zachowanie Prywatności
  • Wytyczenie granic nieruchomości
  • Utrudnienie wtargnięcia na teren osobom postronnym
  • Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa

Wysokość ogrodzenia a polskie prawo i przepisy

Ogrodzenie spełnia wiele funkcji, wiele z nich wymieniliśmy wcześniej. Może być stosowane dla posesji prywatnych i firm oraz placów budowy. Nie możemy jednak stawiać sobie bez ograniczeń ogrodzeń 3 i 4 metrowych. Przede wszystkim na takie ogrodzenie musimy zdobyć zezwolenie, nie możemy sami bez pozwolenia go postawić. Budowa ogrodzenia jednak w wielu przypadkach nie wymaga pozwolenia. Jeśli tylko ogrodzenie jest standardowe.

Przepisy prawa budowlanego

Musimy starać się o zezwolenie w kilku przypadkach:

  • Jeśli posesja lub budynek są wpisane do rejestru zabytków – wtedy musimy mieć pozwolenie od konserwatora zabytków
  • Jeśli ogrodzenie ma bezpośrednio graniczyć z drogą gminną lub powiatową – wtedy musimy dowiedzieć się o możliwości budowy w adekwatnych urzędach.
  • Jeśli chcemy postawić mur oporowy – wtedy musimy się skonsultować z wytycznymi lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego.
  • Dopuszczalna maksymalna wysokość płotu to 2,2 metra. Jeśli stawiamy płot niższy, nie będzie potrzebne zezwolenie. Jeśli natomiast chcemy postawić wyższy płot – to musimy starać się o zgodę w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta.

Przepisy prawa budowlanego dotyczące ogrodzeń

W poniższym paragrafie poznamy jeszcze kilka przepisów ważnych z punktu widzenia prawa.

  • Płot zgodnie z prawem (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku) ogrodzenie musi zwiększać bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom
  • Ogrodzenie nie może mieć ostrych zakończeń poniżej 1,8 metra wysokości
  • Ogrodzenie powinno mieć bramkę o szerokości minimum 0,9 metra
  • Powinno mieć bramę otwieraną do środka posesji
  • W przypadku budynków wielorodzinnych lub budynkach użyteczności publicznej brama powinna być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Wysokość ogrodzenia a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Może się zdarzyć, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na budowę ogrodzenia tak jak planujemy. Może być na przykład ograniczona dozwolona maksymalna wysokość ogrodzenia lub jego typ. Czy możemy coś z tym zrobić? Otóż zgodnie z artykułem 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana jest możliwa – powinna ona być uchwalona tak jak został uchwalony oryginalny plan zagospodarowania przestrzennego. Co to oznacza? Potrzebna jest uchwała rady gminy. Właściciel ogrodzenia powinien zatem wystąpić o zmianę MPZP do właściwego organu gminy.

Jaka jest maksymalna wysokość ogrodzenia?

Maksymalna wysokość ogrodzenia nie została określona w przepisach. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach: Zgłoszenie jest wymagane dla ogrodzeń wyższych niż 2,2 metra. Musi być zgodne z MPZP. I oczywiście my musimy podjąć decyzję jak wysokie ogrodzenie chcemy postawić. Powinno być ono wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną,. Powinno być stabilne i odporne na warunki pogodowe (zwłaszcza wiatr) ale też nie zapominajmy o odpowiednim osadzeniu słupów w ziemi. Słupy powinny być odpowiednio mocne i wytrzymałe by skutecznie utrzymywać ciężar ogrodzenia w każdych warunkach (nie zapominajmy o śniegu zimą!).

A jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia?

Często stajemy przed decyzją podczas budowy ogrodzenia – jaka jest odpowiednia dla nas wysokość płotu? Jakie wysokości są najczęściej stosowane? Czy istnieje standard wysokości ogrodzeń? Warto na początku zwrócić uwagę na kilka czynników: Zaczynamy od wielkości działki, jeśli jest ona mała to z powodzeniem możemy ją ogrodzić płotem o wysokości 1,5 metra. Większe działki możemy grodzić wyższymi płotami na przykład 1,7 metra.

Na przykład do ogrodzenia mamy dom jednorodzinny, działkę, plac zabaw lub niski blok. Wysokość ogrodzenia powinna być odpowiednio dopasowana do danej, specyficznej działki. Inne wysokości będziemy stosować w przypadku grodzenia działki rekreacyjnej a inny w przypadku budowlanej.

Z reguły powinniśmy dopasować ogrodzenie do naszych warunków lub potrzeb. Warto też zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania – jakie wysokości są dopuszczane na naszej działce, do tych przepisów musimy się stosować. Płot musi być odpowiednio wysoki, by spełniał swoją funkcję – powinien mieć wysokość zaczynającą się od 1,5 metra. Mówimy tutaj o grodzeniu domu jednorodzinnego. Chyba, że posiadamy psa skaczącego wysoko, wtedy potrzebujemy wyższego ogrodzenia.

Z kolei grodzenie na przykład placu zabaw dla dzieci możemy wykonać mniejszymi, niższymi panelami. Wysokość jednego metra powinna w zupełności wystarczyć, pamiętajmy jednak, by nie było ono ostro zakończone. Podobnie jeśli grodzimy działkę ROD – tutaj także stosujmy raczej niskie ogrodzenia.

Jeśli natomiast ogradzamy duży teren przemysłowy bądź firmę, postarajmy się o wysokie ogrodzenie – 1,80 do dwóch metrów, zapewni ono bezpieczeństwo naszego terenu. Będziemy mieli wtedy pewność, że w sposób prosty nikt niepowołany nie pojawi się na terenie firmy.

Czy zatem istnieje optymalna wysokość ogrodzenia? Wszystko zależy od tego co chcemy grodzić i gdzie. Musimy sami dobrać wysokość ogrodzenia, które spełni nasze potrzeby i zapewni bezpieczeństwo na grodzonym terenie.

Jak dostosować wysokość ogrodzenia do wielkości posesji?

Jak wspomnieliśmy wcześniej warto rozgraniczyć ogrodzenia przeznaczone do grodzenia małych działek i płoty dla dużych posesji. Chodzi przede wszystkim o to, by działka dobrze się prezentowała. Nie zapominajmy także o dodatkowych funkcjach jakie powinno spełniać nasze ogrodzenie, jeśli jest to wymagane, Na przykład, jeśli posiadamy psa, który jest duży i wysoko skacze powinniśmy postawić wysokie ogrodzenie.

A więc optymalna wysokość ogrodzenia małej działki to 1,5 metra, jeśli nie mamy innych potrzeb. Z kolei dla dużej działki możemy z powodzeniem zastosować ogrodzenie o wysokości 1,7 metra. Miejmy cały czas w pamięci, że maksymalna wysokość ogrodzenia bez pozwolenia wynosi 2,2 metra!

Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia od strony sąsiada?

Jeśli nie mamy specjalnych potrzeb, na przykład dużego, skocznego psa to w zupełności powinno nam wystarczyć ogrodzenie wysokości 1,5 metra. Pamiętajmy o zasadach dotyczących ogrodzenia między sąsiadami. Warto przeczytać nasz artykuł o budowie ogrodzeń między sąsiadami. Ogrodzenie nie może być wyższe niż 2,2 metra.

Czytaj więcej o kwestiach związanych z odległością ogrodzenia od granicy działki >>

Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia frontowego od ulicy?

Tak jak zwykle, przepisy mówią to samo. Maksymalnie możemy zbudować ogrodzenie o wysokości 2,2 metra. Jednak jest to ogrodzenie bardzo wysokie i jeśli nie mamy takiej konieczności powinno nam wystarczyć ogrodzenie o wysokości 1,5 – 1,8 metra.

Jaka powinna być wysokość ogrodzenia placu budowy?

Ogrodzenie powinno być bezpieczne dla ludzi, nie powinno być niższe niż 1,5 metra wysokości. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest siatka leśna budowlana – jest to tanie rozwiązanie, a jednocześnie bardzo skuteczne.

Popularne wysokości ogrodzeń w zależności od typu ogrodzenia

Ogrodzenie z siatki ślimakowej

Siatki ślimakowe są klasycznym i sprawdzonym rozwiązaniem kwestii ogrodzenia. Mamy tutaj dwie najbardziej popularne wysokości: 1,5 metra i 1,25 metra. Mowa tutaj o samej siatce, możemy stosować również podmurówkę – może mieć ona wysokość na przykład 20 cm. Wtedy mamy trzy wysokości 1,25 i 1,5 i 1,7 metra. Z tych trzech standard to 1,5 metra.

Ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych

Również popularny typ ogrodzenia, i podobnie jak w przypadku siatki ślimakowej wysokości najbardziej popularne to 1,23 i 1,53 lub 1,3 i 1,5 metra. Tutaj również możemy dodać podmurówkę i podwyższyć ogrodzenie o na przykład 20 centymetrów. Uzyskujemy wtedy bardzo podobny wybór do siatek ślimakowych. Gdzie najniższa wartość to 1,23 a najwyższa to 1,73 metra. Standardowa wysokość ogrodzenia to podobnie jak w siatkach ślimakowych – 1,5 metra.

Ogrodzenie z siatki leśnej

W tym przypadku nie stosujemy podmurówki, pozostaje nam tylko zamontowanie siatki leśnej. W tym przypadku mamy dwie standardowe wysokości: 1,5 i 1,6 metra. Niższe raczej nie są stosowane. Siatka o wysokości 1,5 metra może być siatką tymczasową do grodzenia placu budowy. Z kolei siatki o wysokości 1,6 metra występują w wielu odmianach – w tym zagęszczonych. I te siatki mogą z powodzeniem być stosowane w sadach, dużych terenach blisko lasu itp.

 Ogrodzenie z siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane dostępne w naszym sklepie to E-Plast, H-Plast i V-Plast. Najpopularniejsze wysokości to znów 1,2 i 1,5 metra. Uwaga! Siatki H-Plast i V-Plast występują tylko w tych wysokościach! W przypadku siatek zgrzewanych możemy stosować podmurówkę podwyższając ogrodzenie o 20 centymetrów.

Ogrodzenie z gabionów

Ogrodzenia gabionowe zyskują ostatnio na popularności dlatego ujmiemy je w poniższym zestawieniu. Ze względu na zasadę budowy ogrodzeń gabionowych nie stosujemy podmurówki. Mamy zatem dwie popularne wysokości ogrodzenia gabionowego: 1,2 i 1,5 metra. Do tego gabion może być postawiony na murze, co zwiększy jego wysokość, ale to jest zawsze indywidualnie ustalane przed rozpoczęciem prac przy ogrodzeniu. W przypadku ogrodzeń gabionowych często konieczne jest ich wcześniejsze zamówienie i rozpoczęcie produkcji na zamówienie.

Jak zmierzyć wysokość ogrodzenia?

Jest to stosunkowo prosty proces, otóż należy przyłożyć pionowy poziom do punktu odniesienia. Musimy mieć pewność, że linia jest pionowa. Następnie dokonujemy pomiaru taśmą mierniczą. Uzyskany wynik to wysokość ogrodzenia.

Zgłoszenie budowy wysokiego ogrodzenia

  • Zgłoszenie budowy ogrodzenia jest ważne przed rozpoczęciem prac budowlanych. Najpierw musimy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Tam wpisujemy detale takie jak wysokość ogrodzenia, materiał z którego zostanie wykonane i sposób montażu.
  • Pozwolenie na budowę ogrodzenia – Aby je uzyskać (w przypadku ogrodzeń wysokich) musimy złożyć komplet dokumentów: projekt ogrodzenia, używane materiały. Musimy także mieć zezwolenie sąsiadów prywatnych lub firmowych.
  • Pomocne dla urzędu będzie także dostarczenie mapy działki z zaznaczonym przebiegiem ogrodzenia. Na tej mapce powinny być umieszczone także elementy infrastruktury takie jak linie energetyczne.

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

Najwyższa wysokość ogrodzenia bez pozwolenia to 2,2 metra. Wyższe ogrodzenia wymagają zezwoleń.

Wysokość wyższa niż 2,2 metra. Ale może się to różnić – ważne są Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – warto je poznać zanim przystąpimy do budowy ogrodzenia.

Tutaj także najwyższa wysokość bez pozwolenia to 2,2 metra.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy. Plan ten określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. MPZP składa się z części opisowej (wypis) oraz z części graficznej (wyrys). Plan miejscowy powstaje za sprawą gminy i obejmuje wyłącznie ten teren, który gmina administruje. MPZP jest istotnym dokumentem planistycznym, który reguluje zasady zagospodarowania przestrzennego danego obszaru.

Zgodnie z paragrafem 51 ogrodzenie działki ROD nie może przekraczać jednego metra, musi być ażurowe. Poza tym , wszelkie ostro zakończone elementy (takie jak drut kolczasty) są zabronione.

Wróć do Wszystko o siatkach i ogrodzeniach
został dodany do koszyka.
Zamówienie

Zapytanie o produkt dostępny na zamówienie

Zapytaj o produkt

Call Now Button